صنعت رباتیک رشد چشمگیری در سالهای اخیر در سراسر جهان داشته است و با رشد و توسعه این صنعت سرمایه گذاری نیز در این بخش افزایش یافته و خواهد یافت. ما شاهد توجه هر چه بیشتر کشور ها از جمله کشور های صنعتی و پیشرفته به رباتیک هستیم. اروپا پس از انقلاب صنعتی به پیشرفت های بسیاری در زمینه های مختلف دست یافت و با ظهور صنعت رباتیک در جهان کشور های اروپایی برنامه ای دقیقی برای پیشبرد اهداف خود با این صنعت تنظیم کردند. نقش موثر ربات ها در صنایع پیشرفته و مختلف بر همه کاملا واضح است. همچنین ربات ها برای کار در در محیط هایی که انسان توانایی دسترسی به آن را ندارد همچون محیط های رادیاکتیو، شیمیایی، فضا و…از دلایل افزایش سرمایه گذاری در این زمینه به حساب می آید.

ژاپن بیش از هر کشوری در جهان به پیشرفت های چشمگیری در زمینه رباتیک دست پیدا کرده است.همچنین با طراحی و ساخت ربات های انسان نما و فروش آن ها به اکثر کشور های جهان در حال کسب درآمد هر چه بیشتر از این صنعت است. ژاپن با ابداع ربات های انسان نما کمک بسیار زیادی به مردم خود و همچنین مردم سرتاسر دنیا میکند. در حال حاضر ربات های مختلفی برای کمک به سالمندان ، دستیار هوشمند خانگی و ربات پرستار و … در این کشور طراحی و ساخته میشوند. برای مثال ربات مخصوص سالمندان، وظیفه این را دارد که آنها را به فعالیت وا دارد یا مراقب آنها باشد و در صورت لازم آنها را از خواب بیدار کند و دقیقا مثل یک پرستار انسان عمل می کند.

ربات ها در آینده رشد اقتصاد و بهروری را افزایش می دهند و فرصت های شغلی نوینی را برای بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا ایجاد می کنند.با این حال زنگ خطرهایی وجود دارد که ربات ها مشاغلی را که انسان مشغول به فعالیت در آن است را تصاحب خواهند کرد. امروزه این اتفاق در حال رخ دادن است اما بسیار محدود و انگشت شمار است و در آینده پررنگ تر خواهد شد. پیش بینی می شود تا سال 2030، 20 میلیون شغل تولیدی از دست خواهد رفت، و به زبان دیگر 30% همهء مشاغل تا تا آن زمان خودکار می شوند. از طرفی هم باید نیمهء پر لیوان را دید چون آنها برای حمل و نقل، مراقبت های بهداشتی، صرفه جویی در زمان و هزینه، تسهیل در کارها … بسیار تاثیر گذارند.

دنیای امروز بسیار متکی به تکنولوژی است و این تکنولوژی چند سالی است که متکی به هوش مصنوعی شده است. با پیشرفت کامپیوتر، هوش مصنوعی نیز پیشرفت چشمگیری داشته است. نکته بسیار جالب اینجاست که دانشمندان هنوز تعریف دقیقی از هوش مصنوعی ارائه نداده اند. در سال ۲۰۱۷‌، بلومبرگ مقاله‌ای منتشر کرد و مدعی بود که، هوش مصنوعی مهمترین فناوری در آینده خواهد بود و شرکت هایی که از این فناوری بی بهره باشند و نتوانند از آن استفاده کنند ، بی شک در خطر انقراض و نابودی خواهند بود. این مقاله با واکنش های زیادی روبه رو شد و از طرفی دیگر به اهمیت زیاد هوش مصنوعی در دنیای امروز و آینده جهان اشاره می کند. ما در این مقاله به شما درباره استفاده از رباتیک در هوش مصنوعی خواهیم گفت.

در گذشته ارباب های یک منطقه با در خدمت گرفتن تعدادی برده، از آنها برای پیشبرد کارهای خود استفاده میکردند تا جایی که برای ارباب ها فقط به نتیجه رسیدن کار مهم بود و اهمیت زیادی به برده ها نمیدادند. با گذشت زمان و پیشرفت بشر، برده داری از بین رفت و اثری از آن وجود نداشت. اما در ظاهر اینگونه بود در حالی که برده داری ماهیت خود را حفظ کرده و فقط تغییر شکل داده بود.
امروز بشر در این مورد بسیار هوشمندانه عمل میکند و حتی در حال گسترش هر چه بیشتر آن است. برده داری نوین شکل های مختلفی دارد که یکی از شکل های آن استفاده ربات در خانه و زندگی شخصی است که میتوان این نوع روش برده داری را به فال نیک گرفت.

رشته مهندسی رباتیک یکی از شاخه های گسترده ی مهندسی است که تمرکز بیشتر آن برای ساخت ابزار ها یا ماشین های پیشرفته ای است که به انسان این امکان را می دهد تا کار هایی فراتر از توانایی و قابلیت خود را انجام دهد.رشته رباتیک تلفیقی از علوم مهندسی چون، مکانیک، برق، کامپیوتر با گرایش نرم افزار و غیره میباشد که در نتیجه میتوان گفت رشته رباتیک مجموعه و طیف گسترده ای از علوم را شامل میشود. رشته مهندسی رباتیک همچون رشته های دیگر در دانشگاه های داخل و خارج کشور تدریس می شود که گرایش هر فرد به این رشته بستگی به علاقه و استعداد شخصی خود دارد. علاقه مندان با ورود به این رشته با سختی ها و چالش های بسیار زیادی مواجه شده و تجربه میکنند.